Kuidas sündis Marikese raamat

Ilmar Tomusk kirjutab, kuidas sündis Marikese raamat ja miks on oluline kirjutada selliseid lugusid

"Kõik emad on head" raamatu lugejad on korduvalt öelnud, et see on esimene lugu, mis räägib neil rasketel teemadel lapsele arusaadavas keeles ja objektiivselt. Kuidas see sul kirjanikuna on nii kenasti õnnestunud? -miks on oluline lastele rääkida asjadest nii nagu need päriselt on?

"Olen ise pärit perest, kus oli isa, ema ja viis last. Minu lapsepõlv jäi sügavasse nõukogude aega, kus vanemate poolt maha jäetud lastest eriti ei räägitud. Teadsin küll, et on olemas lastekodud, kuid me ei puutunud nende lastega kunagi kokku, nad elasid justkui teises maailmas.

Vabas Eestis on õnneks nendest lastest üha rohkem rääkima hakatud. Nad on olemas, nad elavad meie keskel ja nad on täpselt niisama väärtuslikud kui need lapsed, kes kasvavad koos isa ja emaga.

Tunnen mitmeid inimesi, kes on lisaks oma lastele võtnud kasvatada ka selliseid lapsi, kes on ühel või teisel põhjusel jäänud maailma üksi. Olen nendega rääkinud ja uurinud, millised rõõmud ja mured lapsendamisega kaasas käivad.
Põhjusi, miks lapsed üksi jäävad, võib olla kümneid, ning alati ei sõltu isast või emast, kui nad ei saa või ei suuda ise oma lapsi kasvatada.

Inimesed, kes hoolitsevad võõraste laste eest justkui omade eest, on tõelised kangelased, sest nad kingivad ühele väikesele inimesele midagi sellist, mille väärtust on võimatu hinnata – kodu, pere ja lapsepõlve.

Minu arust on lastele oluline rääkida, et pered võivad olla erinevad – see võib olla ühe või kahe vanemaga, sind võivad kasvatada su oma vanemad või kasuvanemad. Lapsele on oluline teada, et teda väärtustatakse ja armastatakse. See ongi peamine sõnum.

Kui suured inimesed kipuvad paljusid teemasid üle dramatiseerima, siis lapsed on oskavad rõõmustada ka väikeste asjade üle. Marikese-raamatus osatakse rõõmu tunda moosisaia või pulgakommi üle; see, kui sa ei saa osta kõike, mida poes müüakse, ei tähenda, et sa oleksid halb laps või et sind ei armastata.

„Kõik emad on head“ on justkui täiskasvanu pilk ema poolt maha jäetud ja lapsendatud tüdruku maailma, mis algab kurvalt, kuid millel on õnnelik lõpp. Väike tüdruk saab endale uue ema, kes teda väga armastab. Küllap unistab iga väike tüdruk ka isast, kes on suur ja tugev, kuid sellest saab lugeda juba järgmisest raamatust."

Eelmine
Kuidas sai Ilmar Tomuskist kirjanik
Järgmine
Kus lugejaid, seal kirjutajaid