KERKI PINNALE – Gopi Kallayili raamatust "Internet Sinu sees"

Pidulikul koosviibimisel on minu jaoks kõige ebameeldivamaks küsimuseks: “Millega sina tegeled?“ Tihtipeale esitan küsijale väljakutse, vastates: “Ma elan rõõmsalt ja teadlikult. Just sellega ma tegelengi.“ Aga mõte rõõmsast ja teadlikult elatud elust on raskesti mõistetav, rääkimata tänapäeva kiires elutempos sellise elamisviisi säilitamisest.
Ma saan päevas vähemalt 200 või 300 e-kirja, millest igaüks sisaldab andmekilde ja nõuab mingil viisil reageerimist. Minu vanaisa, kes väikeses India külas elades oma riisipõllu eest hoolitses, pidi reageerima nii umbes neljale või viiele teabevahetusele päevas. Tema jaoks muutus elurütm siis, kui päike loojus ja kariloomad olid tagasi varju all. Minu töökohas Silicon Valleys pole see nii. Sealne elurütm on 24/7. Puudub väljalülitusnupp, mida vajutades öelda: “Mulle piisab natuke vähemast.“ Seega on tingimused valitud ja nendega tuleb nõus olla. Ja siit küsimus: “Kuidas ma saan selle kõige keskel olla õnnelik, rahus ja rahul?“
Fakt on see, et tehnoloogia on justkui tuli. Alates tule avastamise ja selle kasutama õppimise hetkest oleme leidnud, et see on erakordselt kasulik. Selle abil saab toitu valmistada, klaasi sulatada ja puhuda. Aga kui sa seda valesti kasutad, võid ise tulehaavu saada või terve linna maatasa põletada. Tehnoloogia on võimas tööriist, aga kas sa kasutad tööriista millegi loomiseks või hävitamiseks, elad rahus või kaoses, see sõltub sinust endast.
Google'is, kus ma töötan, loome hämmastavaid tehnoloogiaid nagu isesõitvad autod, Android-telefonid ja Google’i kaardid. Aga tõeliselt teadliku elu elamiseks peame oma sisetehnoloogiaga ühendust võtma. Oma sisevõrku logimiseks võib kasutada lihtsaid samme, alustades kohe.
Google’i töötajate kogukonnad – “guuglerid“ (ingl Googlers) – organiseerivad end erinevate huvidega rühmadesse. Meil on Gayglers[1], Jewglers[2]ja Carpooglers[3]. Mina asutasin joogagrupi nimega Jooglerid alguses vaid ühe õpilasega, kuid see nimetus levis ja algatas suuremaid programme paljudes Google’i kontorites. Joogatunnis palutakse sul kogu oma teadlikkus suunata kehale ja hingamisele. Regulaarselt harjutades saavutad suurema asjatundlikkuse ja teed oma valikuid avaramas teadlikkuses. Sinu üldine toimetuleku kvaliteet paraneb. Sa lõpetad oma e-postkasti kontrollimise, kui keegi sinuga räägib. Sinust saab suurema teadlikkusega inimene.
 Ma harjutan joogat igapäevaselt, nagu ka mediteerin. Püüan igal hetkel, igal päeval olla ühtviisi teadlik, hoolimata sellest, kas suhtlen parasjagu majahoidja, koka, inseneri või turunduskolleegiga. Võtan konkreetseteks harjutusteks ja jooglerite õpetamiseks aega, kuid tegelikult on iga päeva iga hetk mu elus sisemine töö iseendaga.
Mis saab siis, kui sinu tööandjal pole jooga- või meditatsiooniprogrammi? See on lihtne. Broneeri konverentsiruum. Istu, sule silmad, hakka mediteerima. Pole tähtis, kas ilmub kohale üks inimene või mitte ühtegi. Kui sa istud 60 sekundit ja jälgid oma hingamist, siis oledki juba meditatsiooniprogrammiga alustanud. Pole vaja rahalist eelarvet ega ressursse. Keegi peab lihtsalt olema esimene ja algust tegema. Miks ei võiks see keegi olla sina?
Kõige selle ivaks on mõista, et rahuliku ruumi leidmiseks oma sisemaailmas ei pea sa välisest maailmast taganema. Mõned arvavad, et kui neist näiteks ametikõrgenduste jagamisel mööda minnakse, suudavad nad leida rahu ja vältida konflikti kloostrisse või aašramisse elama minnes. Kuid olen viibinud paljudes aašramides ja näinud, et need teemad ei lõpe ka seal. Sa arvad, et aašrami juhataja oleks pidanud sind vanemõpetajaks edutama! Me kipume mõtlema, et meil on tööelu. Ja siis on meil veel ka vaimne elu.Ometi oled sa üks ja sama inimene ühes ja samas kehas. Loomulikult on väljakutseks elada maailmas ilma end raskustesse mässimata. Armas metafoor, millega ma Indias üles kasvasin, on kaunis lootoselill. See kerkib alati veepinnale, kuigi tema juured toetuvad veekogu põhjamutta. Kui vesi langeb lootoslehele, voolab see sealt sujuvalt minema nagu kastepiisadki. Metafoori sõnum on selles, et me saame elada ja töötada nii, et pori meid ei puuduta. Saame lasta probleemidel endast eemale libiseda ja suudame ise sujuvalt pinnale kerkida.
Eelmine
OLE PIISON – Gopi Kallayili raamatust "Internet Sinu sees"
Järgmine
REISI MAAILMAS – Gopi Kallayili raamatust "Internet Sinu sees"