PSÜHHOLOOGILISE ARENGU HÄIRED. LASTEL, KEDA ON VÄÄRKOHELDUD VÕI HOOLETUSSE JÄETUD

Sarjas „Lapsevanem loeb” vaadeldakse lähemalt mitmeid tervisega seotud vajadusi ning seisundeid, mida sageli seostatakse lastega, keda on väärkoheldud või hooletusse jäetud.

Potentsiaalsed lapsendajad ja hooldajad seisavad sageli silmitsi olukordadega, milles nad peavad otsustama, kas pakkuda peret lapsele, kellel on terviseprobleem või erivajadus, mille kohta on teavet vähe ning puudub kogemus. Niisugu-ses olukorras olles pole otsuste langetamine kerge. Kuhu pöörduda usaldusväärse info saamiseks? Mida diagnoos tegelikult tähendab ja mis on nende „siltide” taga, millega asendushooldusel olevaid lapsi sageli märgistatakse?

Käesoleva seeria käsiraamatud käsitlevad neid küsimusi. Iga raamat kirjeldab, mida tähendab olla lapsevanemaks erivajadusega või tervisehäirega lapsele. Lapsendajad ja hooldusvanemad kirjeldavad olukorda „nii, nagu see on”, jagavad oma kogemusi ning annavad kasulikke nõuandeid. Iga raamat on kombinatsioon ekspertide informatsioonist ning vahetutest kogemustest, mis aitavad lugejail jõuda olukordade mõistmiseni ning teha teadlikke otsuseid.

„Lapsevanem loeb” seeria käsiraamatud on suureks abiks lapsendajatele, eestkostjatele ning hooldusperedele, samuti sotsiaaltöötajatele ning ringkondadele, kus tegeletakse laste asendushooldusega või nende laste tervisega, keda on väärkoheldud või hooletusse jäetud.

Käesoleva raamatu fookus on pööratud lapsendatud ja perekonnas hooldamisele paigutatud lastele, kellel esineb psühholoogilise arengu häireid ja erivajadusi. Raamatu esimese osa algupooles selgitatakse lühidalt hilistunud arengu olemust ja seda, mida too diagnoos lapsel tähendab. Sümptomid ja prognoosid tuuakse lugejani lihtsalt ja selgelt. Lugeja saab teada, kui suurt mõju arengu hilistumine lapsele avaldab, millist stressi võib see tekitada ülejäänud perekonnale ning millised on psühholoogilise arengu häiretega laste kõige tõenäolisemad tulevikuväljavaated. Raamatu teises osas jutustavad oma loo Sue ja Jim Clifford. Nad jagavad kogemusi hilistunud arenguga laste kasvatamisest ja sellest, kuidas see mõjutab ülejäänud pereliikmete elu.