Seitse sammu tasakaalus püsimiseks

Martha Graham, tunnustatud kahekümnenda sajandi Ameerika tantsija ja koreograaf ütles kord: „Ma usun, et me õpime läbi praktika. Tähendab see siis tantsima õppimist, praktiseerides tantsimist või elama õppimist, praktiseerides elamist – printsiibid on samad.”

Siin on seitse viisi, mida saad oma elus rakendada selliselt, et sa harjud enese väärtustamisega nii suurtes kui väikestes tegudes. Sa võid kasutada järgnevaid väiteid sama hästi kui maagilisi avaldusi, mis on selle raamatu eraldiseisev osa nii nagu kinnitused. Ütle neid endale vaikselt või valjusti, et meenutada uskumustest ja müütidest väljapoole liikudes keskendumist eneseväärtustamise maagiale.

1. Ma teadvustan enesele oma tundeid. Põhjuseks, miks sa ei ole teadvustanud oma vajadusi või võtnud ette samme nende täitmiseks, on see, et sa ei ole kontaktis oma tunnetega ja sellega, mida sa tahad ning vajad. Harjuta kogu päeva jooksul eneselt küsimist: „Kuidas ma end praegu tunnen? Mida ma praegusel hetkel kõige enam vajan? Mis teeks mind rõõmsamaks ja rahulikumaks?” Just pisiasjad loovad suurima erinevuse, kui sa oled hoolikas ja pöörad neile igapäevaselt tähelepanu. Iga tegevus, mida sa teed selleks, et end väärtustada, saadab signaali teistele selle kohta, mida sa arvad, et väärid ja kuidas sa soovid olla koheldud.

2. Ma elimineerin „kas see/või teine” - mõtlemise. Pane tähele, kui laskud „kas see või teine” - mõttemustritesse, mis püüavad sind pildilt ära lõigata. Sa võid kuulda eneses kerkimas väiteid nagu: „Ma pean praegu hoolitsema kibekiiresti selle olukorra eest ja mul pole hetkel enese jaoks aega. Ma pean valima tema ja enda vahel ning ma ei saa teda praegu unarusse jätta.” Kahjuks, kui me laskume mõttemustrisse, mis on „kas see/või teine”, siis on tavaliselt meie enda vajadused need, mis kalduvad tasakaaluteelt kõrvale. Kui tunned „kas/või sõja” esilekerkimist, ütle endale: „Mul on õigus ja kohustus enesele anda. Kui mina vajan, siis olen ka mina väärt saama.”

3. Ma võtan kasutusele ettevaatusabinõud. Tegutse enne, kui sind püütakse andmise ja vastuvõtmise vildaka arusaamise lõksu. Näiteks, kui sa tead, et sul on kalduvus peavaluks, seljavaluks või õlavaluks kord nädalas, püüa olla ennatlik ja hoolitse enese eest. Korralda oma tegevus nii, et sa saad piisavalt sageli ära oma töölaua tagant, siruta ennast, tee paus, tee harjutusi või planeeri oma nädalasse regulaarne massaaži. Võta aega enese regulaarseks kontrollimiseks. Pane kalendris igale päevale meeldetuletus nii, et sa ei unusta aega enese jaoks.

4. Ma pööran tähelepanu enesele kui tervikule. Meil on omad vajadused kõigis elu neljas tasandis – füüsilises, emotsionaalses, mentaalses ja vaimses. Niisiis, kui sa muutud teadlikuks enesest kui tervikust, hindadki igat oma elu valdkonda küsides: „Milline osa minust vajab tähelepanu just praegu?” Kui sa tunned end emotsionaalselt tasakaalutuna, siis võid sa saada tuge kasvõi sõbraga rääkimisest. Kui oled väsinud, tuleb sul rohkem puhata või teha oma keha tugevdamiseks füüsilisi harjutusi. Kui oled mentaalselt tüdinenud, otsid ergutust või väljakutset, siis võib-olla sobib selleks uudsel sündmusel osalemine, hobiga tegelemine või mingi huvitava kursuse valimine. Kui tunned end vaimselt tühjana ja tunned, et sinu elul puudub tähendus, tee midagi, mis aitab sul tagasi saada kontakti oma vaimuga. Püüa aru saada, milline osa sinust vajab energia juurdevoolu ja pühendu selle osa toitmisele, et saavutada taas kooskõla enese kui tervikuga.

5. Ma tähistan oma võite. Kui sa oled valmis saanud mõne suuremat sorti töölõiguga või jõudnud oodatud eesmärgini, olgu see kuitahes pisike, premeeri end mingi lõbusa ja toreda meeleolu tõstva tegevusega. Isegi väikesed preemiad, nagu oma lemmikfilmi vaatamine, endale lillede ostmine, näidendi või muusikali nautimine, aitavad sul ennast väärtustada. See treenib sind andma enese jaoks ja täidab sinu sisemisi tugevuse reservuaare.

6. Ma astun lihtsaid samme. Kui sinu jaoks on raske olla vastuvõtja, siis alusta väikestest sammudest. Finantsilise kitsikuse perioodil oma elus aitasid mind just väikesed sammukesed rutiinist välja ronida. Neil päevil olin ma enese jaoks väga torkiv, lubades osta endale vaid absoluutselt hädavajalikku. Maailm minu ümber näis vaid kinnitavat minu karme valikuid. Kui ma alustasin enesele enama lubamist, nagu näiteks kasvõi mõne eriti maitsva maiuspala või uue riideeseme ostmist, näisid asjad muutuvat ning minu ellu hakkas rohkem raha voolama. Kuid mis tõeliselt muutus, oli minu enda suhtumine. Piiranguid seades olin enesele sisendanud, et just sellist kohtlemist ma vajangi, et selline ongi minu vajaduste maailm. Iseendale andmisega aga muutsin maailma enda ümber. Milliseid väikeseid järjekindlaid samme suudaksid sina enese jaoks teha, mis kujundaks sulle maailma, milles sa soovid elada?

7. Ma aktsepteerin komplimente. Kas sul on komme öelda inimestele, kes teevad sulle komplimente: „Ah, see pole midagi!”? Või öelda kellelegi, kes sulle ootamatult kingituse ulatab: „Oh, sa poleks pidanud seda tegema!”? Kui sa ei suuda vastu võtta komplimente ja kingitusi teistelt, siis väljendad sa neile ja enesele tunnet, et sa pole väärt saama. Ja kui sa ei suuda hõlpsasti aktsepteerida komplimente ja kingitusi, siis kuidas sa reageeriksid küllusele, kingitustele ja toredatele suhetele, mida universum tahab sinu ellu tuua? Kas sa ütled samuti: „Oh, sul poleks olnud tarvis seda teha!”? Või sa ütled: „Tänan sind, ma olen nii tänulik, ma hindan seda ja olen avatud enamale!”


Eelmine
Iseendale andma õppides
Järgmine
Tarkus on teadvuse kasvamine!